Jak vybrat správnou nenabíjecí baterii.

Nenabíjecí (primární) baterie najdete všude kolem sebe. Rozhlédněte se a uvidíte počítačové myši, dálková ovládání, hračky na baterky, ruční svítilny a spoustu dalších věcí, které se bez nich neobejdou. Baterie se stali součástí našeho každodenního života. S rozvojem technologií a hledáním dalších prodejních možností, výrobci dodávají na trh stále další a další varianty. Zinc-Chlorid, Zinc-Carbon, Alkalické, Lithium jsou některé z chemických označení. Koupit je můžete nejen ve velkých elektro obchodech, ale také ve večerkách a trafikách, nebo u nás na webu BaterieRychle.cz za velice výhodnou cenu. Stručný postup ve 3 krocích jak vybrat správnou nenabíjecí baterii vám nabízíme dole. Přečte si ho a při dalším nákupu koupíte ty správné a také ušetříte. Vyždímejte z baterie maximum, pokud už neslouží v jednom zařízení, může ještě dlouho sloužit v jiném.


  • ► Co mám teď v přístroji za baterie
  • ► Jak často měním baterie
  • ► Po které baterii sáhnout

1. Co mám teď v přístroji – základní typy baterií

Jednoduše otevřete kryt, pod kterým se nacházejí baterie a zkontrolujte jaký typ tam máte teď. Existují stovky různých typů baterií. My si ukážeme jen ty nejzákladnější. Tužková baterie a mikrotužková baterie jsou nejpoužívanější a nejznámější typy. Ale existuje několik variant značení a záleží na tom v které části světa se nacházíte. My zůstaneme doma.

Rozdeleni baterii podle typu

2. Jak často měním baterie

Pokud jste několikrát za týden vyměnili baterii v tom samém přístroji, tak je buďto čas přejít na nabíjecí akumulátory, nebo kupujete nesprávný typ s nízkou kapacitou. Nejčastější past v obchodech a trafikách jsou Zinc-Chlorid, Zink-Uhlík baterie s extrémně nízkou kapacitou, prodávané za cenu alkalických. Najdete je také pod názvem GENERAL PURPOSE, (SUPER) HEAVY DUTY, SUPER LIFE, Eveready nebo bez názvu.  Spočítejte si, jak často měníte baterie. Při výměně baterií častěji, než jeden krát za měsíc je čas na změnu.

Položte si tyto otázky a když odpovíte "ANO", tak jsou nenabíjecí baterie vhodnější.

  • ► Baterie mi vydrží v zařízení déle jak měsíc - TV ovladače, detektory kouře, dálková ovládaní, čtečky čipů

  • ► Chci elektrické zařízení skladovat pro případy nouze - svítilna, vysílačka, orientační světla

  • ► Používáte zařízení napájené bateriemi jen zřídka - čelovka, teploměr, váha

  • ► Používají zařízení děti - hračky z důvodu bezpečnosti při poškození a zkratu

3. Po které baterii ale sáhnout

Už víte typ a jak často baterii měníte. Dole vám nabízíme stručný orientační výčet chemického složení baterií a rozdělení pro jaké účely jsou nejvhodnější. Technologie baterií se pořád vyvíjí a označování od jednotlivých výrobců také. U značkových a kvalitních baterií najdete obvykle piktogramy (malé obrázky) které zobrazují zařízení pro které se daná baterie hodí nejvíce. Pokud je baterie vhodná do hodin, nebude vhodná do svítilny. Ale baterie vhodná pro svítilnu může klidně sloužit v hodinách ještě dlouhé měsíce.

Jak vybrat správnou baterii

  • Lithiové baterie

Jsou vhodné pro venkovní kamery, foto-pasti, bezpečnostní systémy, alarmy, detektory kouře a všude tam kde chcete mít na dlouhou dobu klid a jednu baterii. Dodávají napětí 1.5V. Skladovatelnost je až neuvěřitelných 20let. Můžete je mít v záloze pro každý případ a když je budete potřebovat budou vám k dispozici v plné síle.

Nejdražší a také nejkvalitnější a nejsilnější baterie. Vhodné pro zařízení, kde potřebujete zaručit spolehlivost, dlouhou bezúdržbovost a podmínky ve kterých se dané zařízení nachází jsou náročné např. mráz nebo naopak horko. Lithiové baterie snesou provozní teploty od -40 °C až +60 °C a jsou vhodné také pro outdoor sporty.

Alkalické baterie

Alkalické baterie jsou vhodné pro téměř všechny typy přístrojů s malým až po vysoký odběr, jako jsou hodiny, dálkové ovladače, elektrické kartáčky, svítilny, PC myši, ovládače k herní konzole, dálkově ovládané hračky a mnoho jiných zařízení. Dodávají napětí 1.5V. Skladovatelnost se pohybuje od 5 do 10 let. Můžete je mít v zásobě doma nebo v kanceláři a použít když je budete potřebovat.

Jsou to nejběžnější baterie k dostání v obchodech. Mají několik podkategorii a označení závisí na jednotlivých výrobcích. Každá kategorie je určena pro jiný typ zařízení a také má obvykle jinou cenovku. Nejsilnější alkalické baterie dokážou nahradit Lithiové, ale nedokážou jim konkurovat vlastnostmi v extrémních podmínkách. Alkalické baterie jsou vyráběna také v kategorii Industrial pro výrobní a zpracovatelské společnosti. Nejsou tak hezky balené, ale splňuji nejvyšší kritéria na kvalitu a spolehlivost.

Zinkovo-uhlíková (zinc- carbon) baterie

Zinkovo-uhlíková (zinc- carbon) baterie má stále své místo a hodiny a budíky jsou ideální společníci pro tyto baterie. Poměr cena a výkon je hlavní silou těchto baterií. Jsou vhodné do zařízení s velmi nízkým, ale stálým odběrem. Dodávají napětí 1.5V.

Jedná se o technologicky nejstarší typ baterie datované od roku 1800 a byl vynalezen na základě Leclancheova článku. Základní vlastností je nízká cena a kapacita a často krát “vytečou” do zařízení. Najdete je pod označením GENERAL PURPOSE. Většinou jsou používané jako startovací baterie z prvovýroby s důvodu nízké ceny.

Zinc-Chlorid (zinkochloridová) baterie

Vhodné jsou převážně do zařízení s velmi nízkým, ale stálým odběrem. Hodiny, budíky, TV dálkové ovládače jsou vhodná zařízení pro tyto baterie. Dodávají napětí 1.5V.

Vlastnostmi je velice podobná zinc-carbon baterii. Je to modernější verze a dosahuje 2 až 3krát vyšší kapacity v porovnaní zink-uhlik, lepší parametry při nižších teplotách a mají nižší pravděpodobnost vytečení. Najdete je pod označením (SUPER) HEAVY DUTY. Nenechte se zmást označením. V době uvedení na trh byli skutečně považovány za odolné. S nástupem nových technologií jsou jedny z nejslabších baterií.